Projekt realizowany jest w ramach Osi priorytetowej I „ Osoby młode na rynku Pracy”
Działanie 1.2 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy
Poddziałanie 1.2.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego
Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Cel projektu
Celem głównym projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 45 osób w wieku 18-29 lat, zamieszkałych w województwie łódzkim, pozostających bez pracy, które utraciły zatrudnienie po 1 marca 2020 r. w wyniku pandemii COVID 19 oraz tych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj. tzw młodzież NEET, osoby z niepełnosprawnościami, kobiety, osoby z niskimi kwalifikacjami, odchodzące z rolnictwa, imigranci, reemigranci.
Projekt realizowany jest w okresie od 01.05.2021 r. do 31.10.2023 r.
Wartość projektu: 1 036 400,62 zł
Wkład Funduszy Europejskich: 984 570,59 zł
Efekty, które osiągną uczestnicy:
- efektywność zatrudnieniowa dla osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy 44 %, dla osób nie kwalifikujących się do powyższej grupy 59,5 %
Menu
Adresaci projektu
Do udziału w projekcie zapraszamy osoby młode w wieku 18-29 lat, zamieszkałe w województwie łódzkim, pozostające bez pracy, które:
- utraciły zatrudnienie po 1 marca 2020 r. w wyniku pandemii COVID 19 lub
- są w grupie osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy tj. osoby z niepełnosprawnościami, kobiety, osoby z niskimi kwalifikacjami, odchodzący z rolnictwa, imigranci, reemigranci.
Zgłaszać mogą się także pracodawcy chcący przyjąć osoby młode na staż.
Podmiotami przyjmującymi na staż mogą być:
- mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej niż 5 osób (w oparciu o umowę o pracę) lub małe lub średnie przedsiębiorstwa
- organizacje pozarządowe zatrudniające co najmniej 5 pracowników (w oparciu o umowę o pracę)
- instytucje publiczne, w tym jednostki samorządu terytorialnego i inne jednostki budżetowe.
Udziału w stażu u danego pracodawcy nie może wziąć osoba, która wcześniej odbywała u niego staż lub była przez niego zatrudniona (w tym w ramach umowy cywilnoprawnej) lub jest z nim spokrewniona (do II stopnia pokrewieństwa) lub spowinowacona.
Wsparcie oferowane w ramach projektu
- indywidualne doradztwo zawodowe
- 3- lub 6-miesięczne staże zawodowe (stypendium stażowe, badania lekarskie, zwrot kosztów dojazdu, zwrot kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną, refundacja części wynagrodzenia lub dodatku dla opiekuna stażu będącego wsparciem dla stażysty, zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy stażysty w niezbędne zużywalne materiały i narzędzia)
- szkolenia zawodowe, jeżeli będą konieczne, zaplanowane w trakcie odbywania stażu (zakres szkolenia określany indywidualnie przez stażystę i pracodawcę)
- pośrednictwo pracy.
Dodatkowe korzyści
Korzyści z udziału w projekcie – dla stażysty:
- możliwość uzyskania doświadczenia i nabycia umiejętności praktycznych
- nadzór opiekuna stażu
- możliwość udziału w szkoleniu podnoszącym kwalifikacje niezbędne do wykonywania zadań na stażu
- stypendium stażowe w wysokości 80% wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie (2 800 zł)
- zwrot kosztów dojazdu na staż, pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem lub inną osobą zależną.
Korzyści dla pracodawcy przyjmującego na staż:
- możliwość przygotowania przyszłego pracownika do wykonywania zadań
- refundacja kosztów zakupu zużywalnych materiałów i narzędzi niezbędnych do odbycia stażu, refundacja kosztów szkolenia BHP stażysty
- możliwość zorganizowania dodatkowych szkoleń dla uczestnika stażu, służących podniesieniu kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zadań
- możliwość refundacji kosztów wynagrodzenia lub jego części lub dodatku do wynagrodzenia opiekuna stażysty.
Rekrutacja
Warunki uczestnictwa
Osoby w wieku 18-29 lat, zamieszkałe w województwie łódzkim, pozostających bez pracy, które:
- utraciły zatrudnienie po 1 marca 2020 r. w wyniku pandemii COVID 19 (min. 80% uczestników projektu) lub
- są w grupie osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy tj.tzw. młodzież NEET, osoby z niepełnosprawnościami, kobiety, osoby z niskimi kwalifikacjami, odchodzący z rolnictwa, imigranci, reemigranci.
Przynależność do grupy: Młodzież NEET – (ang. not in employment, education or training) -za osobę z kategorii NEET uznaje się osobę młodą w wieku 15-29 lat, która spełnia łącznie trzy warunki, czyli nie pracuje (tj. bezrobotna lub bierna zawodowo), nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym) ani nie szkoli (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy.)
Zgłoszenia do projektu
Oferowane wsparcie
- indywidualne doradztwo zawodowe – doradca zawodowy będzie dostępny dla uczestników projektu i Stażodawców (pracodawców) w zależności od potrzeb – średnio 5 godzin na uczestnika/pracodawcę przez cały okres realizacji projektu.
- 3- lub 6-miesięczne staże zawodowe
- szkolenia zawodowe, jeżeli będą konieczne, zaplanowane w trakcie odbywania stażu (zakres szkolenia określany indywidualnie przez stażystę i pracodawcę)
- pośrednictwo pracy – indywidualna praca pośrednika z uczestnikami projektu i pracodawcami. Pośrednik będzie dostępny w zależności od potrzeb przez cały okres realizacji projektu – średnio 9 godzin na uczestnika/ pracodawcę.